Jak si psát deník

najít klid v neklidné době

mít spokojený život

najít svůj životní cíl

lépe zvládat nepříjemné situace

zbavit se černých myšlenek

lépe spát

Tohle je jen několik příkladů témat, se kterými vám může pomoct deník.

Na téma deník a přínosy psaní rukou jsem psala už v příspěvku Proč si psát deník. Zmiňovala jsem, že druhů deníků a způsobů, jak si ho vést, je spousta. Důležité je uvědomit si, že neexistuje žádný „jediný správný“. Podstatné je, aby techniky, které používáte, vyhovovaly vám osobně, přinášely vám radost a posun, po jakém toužíte.

Několik lidí mi řeklo, že si zkoušeli psát deník nebo by si ho rádi začali vést, ale že vlastně nevědí, jak na to. V tomto příspěvku tedy shrnu přínosy psaní deníku a zaměřím se na jednoduchou techniku, která vám napoví, jak vůbec s psaním deníku začít.

Přínosy psaní deníku

„Be the author of your own life.“

(Jim Rohn, motivační řečník, podnikatel a spisovatel)

Důvodů, proč si psát deník, je mnoho. Jeden z nich vyjadřuje i výše uvedený citát, jehož překlad zní „Buď autorem svého vlastního života“.  Kdo by nechtěl převzít kontrolu nad vlastním životem do svých rukou a být opravdu  spokojený?

Deník je levný nástroj psychohygieny, který můžete mít stále po ruce.

Je užitečné mít deník pořád při sobě, abyste si mohli kdykoli zapsat myšlenku, která vás nějakým způsobem zasáhne. Spoléhat na to, že si ji zapamatujete a zapíšete později – budete mít čas,doma, večer, … – se nevyplácí. Důležité myšlenky se často jen mihnou a vzápětí jsou pryč, odfoukne je vánek všednodennosti a z naší mysli už se nevynoří. Stačí mít po ruce zápisníček, který se vejde do kapsy. V průběhu dne vám se zaznamenáváním pozitivních myšlenek a inspirativních nápadů může pomoct také mobilní telefon, konkrétně aplikace zápisník nebo hlasový záznamník. Na závěr každého dne si pak vytvořte krátký rituál, kdy si tu nejlepší myšlenku z mobilu zapíšete do deníku.

Jak s psaním deníku začít: jedna věta denně

Pokud zatím s deníkem nemáte žádnou zkušenost, začněte pomalu a postupně. Ze začátku vám bude stačit pět minut denně. Víc času nepotřebujete k tomu, abyste si zapsali jednu větu. Nejdřív se vám možná bude zdát obtížné takovou větu vymyslet, ale časem to díky cviku bude snazší. Klidně začněte tím, proč jste si deník pořídili, co od psaní deníku očekáváte, v čem se díky němu chcete posunout.  

Co dalšího si do deníku zapisovat? Podívejte se na několik příkladů, díky kterým může postupně vzniknout váš Deník radosti, Deník vděčnosti či Deník spokojenosti:

nejlepší okamžik dne

co mi dnes udělalo radost

koho příjemného jsem potkal/a

co se mi dnes povedlo

kdo mi pomohl

komu jsem dnes pomohl/a já

Všechny tyto příklady jsou spojené s pozitivními emocemi, což samozřejmě není náhoda. Platí totiž, že to, čemu věnujeme pozornost, roste. Pokud tedy svou mysl zaměstnáváme negativními myšlenkami, umožňujeme, aby v nás sílily negativní emoce jako strach, úzkost, hněv a podobně. Ty nejsou primárně špatné, z vývojového hlediska jsou dokonce velmi potřebné, protože nás chrání. V našem vnímání světa ale vše nepříjemné a negativní obvykle vítězí nad milým a příjemným. O to dobré v životě je tedy třeba se aktivně starat, vědomě na to zaměřovat pozornost, cíleně hledat pěkné věci, události, zážitky a mluvit o nich – nebo si je zapisovat.

Zapisování takových jednoduchých vět funguje i obráceně. Při zaznamenávání pozitivních myšlenek se na ně soustředíme, znovu je prožíváme a lépe si je uvědomujeme. Důsledkem je, že když v běžném životě zažíváme příjemné situace, které nás povzbudí a dobře naladí, řekneme si: „Aha, tohle je ta chvilka, která stojí za to, abych si ji zapsal/a.“ A postupně dokážeme ve svém životě více odvracet pozornost od negativních událostí, zbavovat se toxických myšlenek a soustředit se na radostné momenty, příjemné zážitky a úspěchy. Příznivé účinky psaní a vedení deníku na psychohygienu potvrzují výzkumy a vědecké studie. Je prokázáno, že psaní deníku působí jako prevence depresivních stavů a že při lehké depresi je v mnoha případech možné obejít se díky deníku bez léků.

Do čeho psát

Už víme, proč si psát deník, máme konkrétní představu, jak si psát deník a jak s tím začít. Pořiďte si sešitek, bloček, zápisník, na kterém se vám něco líbí, přitahuje vás. Už když si ho vybíráte, cítíte, jak se těšíte, až do něj zapíšete první větu. Na trhu najdete také spoustu předtištěných deníků a různé kreativní deníky. Můžete si také pořídit pětiletý deník nebo sedmiletý deník. Nebo si vyrobte svůj vlastní. Je jen na vás, jestli budete psát perem, tužkou nebo jiným nástrojem, který vám umožní využívat přínosy psaní rukou. Důležité je, aby pro vás psaní bylo příjemné. V souladu s tím, do jaké míry chcete zůstat jen u psaní nebo zapojit jiné formy kreativity, přidejte obrázky kreslené pastelkami, sem tam si něco barevně zvýrazněte, nalepte si koláže – vaše fantazie vám napoví.

Pravidelnost při psaní deníku

Podobně jako neexistuje jediný správný způsob, jak si deník vést, není ani žádné obecné pravidlo, jak často a jak dlouho do něj psát.  Primárně jde o to, co od deníku očekáváte, co byste potřebovali, aby vám pomohl vyřešit. Až s deníkem začnete, po krátké době se ukáže, co přesně vám vyhovuje – jestli zůstanete u krátkých postřehů, jednoduchých vět, případně pozitivních afirmací, nebo se víc rozepíšete a přejdete třeba na techniku volného psaní (o té podrobněji někdy příště). Pokud si budete deník vést ve spolupráci s odborníkem, pravidelnost může být důležitá. V takovém případě vám s ní terapeut, kouč nebo poradce pomůže.

A jak u psaní deníku vydržet? Pokud chcete být důslední a vybudovat si návyk, spojte si denní zapisování s jiným příjemným rituálem,  jako je odpolední káva, sklenka vína po večeři, pět minut pro sebe před spaním – deník můžete mít položený třeba na nočním stolku. Nebo si ho naopak dejte tam, kde vám na něj padne oko hned po probuzení, a věta, kterou si zapíšete, vás příjemně naladí na nový den.

Já a moje deníky

S psaním deníku mám zkušenost. Několik druhů deníku si vedu už řadu let a nedávno jsem začala se sedmiletým. Pravidelně si do něj zapisuju důležité postřehy, pocity nebo myšlenky z uplynulého dne a těším se, jak jimi postupně zaplním všech 365 dní a v každý následující rok budu moct porovnávat, co se změnilo, kam jsem se posunula a co je v mém životě jinak. Ráda se s vámi podělím o to, co užitečného mi deníky přinášeji, proto neváhejte a obraťte se na mě, kdykoli moje zkušenost bude pro vás užitečná. Stejně tak vám ráda vysvětlím, jak s deníky pracuji ve své koučovací praxi. 

Proč a jak byste si měli vést deník zrovna vy?

Rádi byste se dozvěděli, co konkrétního vedení deníku může přinést vám osobně? Napište nebo zavolejte, v klidu to spolu probereme v rámci nezávazné konzultace zdarma.

Nechcete si nechat ujít nový článek?

Píšu o koučování, psaní, starostech i radostech autorů. Podpořím vás v osobním rozvoji, kreativitě i k větší chuti k psaní. Jdete se mnou do toho?